Neapol, miasto o wielu twarzach








W cieniu Wezuwiusza turystyka ma starożytne korzenie: śladami greckich osadników, cesarze rzymscy i wyrafinowani arystokraci zbudowali wystawne wille i oazę spokoju wzdłuż linii brzegowej Zatoki Neapolitańskiej. To nie przypadek, jeśli szczególna magia tej starożytnej cywilizacji nadal generuje, u progu trzeciego tysiąclecia, coraz większy zachwyt: odzyskiwanie starych zabytków i tradycji - folklor, gastronomię, naturalną uprawę - uważane za całkowicie narażone, imprezy i spektakle godne wielkich układów międzynarodowych, nowa linfa do badań artystycznych i naukowych.
Niezliczone są, w Neapolu, skarby artystyczne: centrum historyczne, światowe dziedzictwo chronione przez UNESCO; pałace, kościoły, katakumby i trasy podziemne, Muzeum Archeologiczne, miejsca władzy średniowiecznej i renesansowej gęsto skoncentrowane wokół Castel Nuovo i Pałacu Królewskiego, niezapomniane nabrzeże od Zamku dell'Ovo aż do Posillipo.
Pagórkowaty teren Vomero oferuje zbiory muzealne, jedne z najważniejszych na świecie, które znajdują się w Pałacu Królewskim Capodimonte oraz Certosa di San Martino ( Kartuzji sw.Marcina ).



Trasa XX-wiecznego miasta prowadzi, wśród wielu koniecznych interwencji urbanistycznych i architektonicznych godnych uwagi, do architektury racjonalistycznej Mostra d'Oltremare, wraz z parkiem i strukturą sportową i ekspozycyjną, znajdującą się nieopodal, La Città della Scienza - Miasto Nauki jest dowodem odzyskania zabytków oraz  oryginalności tradycji naukowej, która się odnawia.


  




                                           

Powyżej inauguracja nowej stacji metra Piazza Municipio w Neapolu 23.05.2015 r.